piątek, 18 maja 2012

Pan Samochodzik i templariusze (1966)

Pan Samochodzik i templariusze to chyba najbardziej znana i ceniona pozycja z cyklu powieści o przygodach tytułowego bohatera. Fabuła ponownie koncentruje się wokół poszukiwania skarbów. Tym razem odkryte zostają dokumenty, z których wynika, iż legendarne bogactwa zakonu templariuszy mogły zostać ukryte w którymś z krzyżackich zamków na terenie Polski. Chętnych do odnalezienia skarbu jest sporo; rywalizacja między Panem Samochodzikiem a innymi została tu bardziej uwypuklona niż w "Wyspie złoczyńców". Szczególną rolę odegrało w tym wątku wprowadzenie do fabuły duńskiej rodziny Petersenów, która nie tylko "zawodowo" trudni się poszukiwaniem skarbów, ale również przemieszcza się nowiuteńkim samochodem, który wydaje się pojazdem znacznie lepszym niż wehikuł pana Tomasza. Oczywiście - do czasu.

Pierwszą rzucającą się w oczy różnicą między tym tomem a poprzednim jest umieszczenie akcji w kilku miejscach. Powoduje to, iż atmosfera w tej książce nie jest tak duszna i mroczna. Poza tym fabuła rozwija się wolniej, miejscami wręcz leniwie. Można to wszystko uznać za wadę, jednocześnie jednak wyżej wymienione różnice sprawiają, iż wydarzenia są silniej zróżnicowane, a ich rozwój - bardziej dynamiczny. No i mamy tu to, czego brakowało w Wyspie złoczyńców - wspaniały punkt kulminacyjny, który przewyższa chyba wszystko, co można było znaleźć w poprzednim tomie cyklu. Pan Samochodzik i templariusze z jeszcze jednego powodu jest szczególną pozycją w serii. To właśnie tu pojawia się postać tajemniczego Malinowskiego, który wodzi bohaterów za nos. Tajemnica jego prawdziwej tożsamości trzyma czytelnika w niepewności niemal do samego końca. I to może właśnie tej postaci – a także rewelacyjnym scenom w podziemiach – powieść zawdzięcza swą popularność.

Pan Samochodzik i templariusze to kwintesencja całego cyklu, rzecz absolutnie klasyczna. Zawiera niemalże wszystko, co można znaleźć w innych książkach o przygodach Pana Samochodzika: naturalnie wplecione w fabułę lekcje historii, penetrowanie tajnych przejść, stare zamczyska, a także wątek kryminalny (Malinowski) i szalone pościgi. Najlepsza powieść w cyklu? Czemu nie?

Ocena: 10/10

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza